Post

Windows 365 Enterprise

Most a Windows 365 kerül terítékre.
Az on-Prem Remote Desktop Services (RDS) és az Azure Virtual Desktop(AVD) után természetes, hogy a Windows 365 is érdekelt. A következőkben a Windows 365 Enterprise telepítését mutatom be, de először nézzük meg, mi is a különbség a jelenleg elérhető Business vs. Enterprise között. Van egy szép összefoglaló az MS tollából itt: Link, de azért kiemelnék pár fontosabb részt:

 Windows 365 BusinessWindows 365 Enterprise
Domain JoinAzureADon-Prem és AzureAD támogatás
Hálózati integrációNem támogatottTámogatott, így igény esetén
akár belső hálózat tagja is lehet
Hálózati költségek2-GB RAM = 12-GB kimenő adat
4-GB vagy 8-GB RAM = 20-GB kimenő adat
16-GB RAM = 40-GB kimenő adat
32-GB RAM = 70-GB kimenő adat
Ezután korlátozódhat a sávszélesség
Vnet integráltság esetén a normál
VNet árazás érvényes,
Microsoft-hosted hálózat esetén
pedig a Business szabályozások

Mint az a táblázatból is jól látszik, elsősorban a hálózat oldaláról közelítem meg a különbségeket (persze van még sok más, lásd link!). Ezzel együtt a domain integrálhatóság, GPO, SCCM, monitoring és minden más, ami a földi környezetben már elérhető és működik, azokat a Windows 365 Enterprise világára is könnyen ki lehet terjeszteni, míg a Business egy cloud nativ megoldás.
Akkor gurítsunk is ki egy Hybrid megoldást, tehát földi AD-ba léptetéssel egybevett Windows 365 Enterprise telepítése következik.

Active Directory

Természetesen szükséges hozzá egy Azure AD Connect, amely segítségével szinkronizáljuk a user és a computer objektumokat. Kizárólag olyan felhasználó tudja majd használni a szolgáltatást, aki a földi AD-ból lett felszinkronizálva.

Amennyiben egy egyszerű express settings-et használtunk az AADConnect konfigurálásánál, úgy az SCP-t be kell állítani, hogy “Authentication Service” az “Azure Active Directory” legyen:

img-description
img-description

Licenses

Az Azure-nál megszokott időalapú költségekkel ellentétben ez a szolgáltatás az O365 finanszírozását követi, tehát egy havi fix költsége van CPU/RAM/Disk tekintetében. Jelenleg így alakulnak az árak: Link

img-description

Szerencsére ismét elérhető a trial verzió is, így kipróbálhatjuk ingyen milyen a Windows 365 Enterprise. Amint végig visszük a varázslót, már a tenant-ban meg is jelenik egy új license, valahogy így az admin.microsoft.com oldalon:

img-description

A már szokásos módon az új License-et ki is ajánlhatjuk annak a szinkronizált felhasználónak, aki használatba fogja venni a Windows 365 szolgáltatást. Tehát kattintsunk rá a license-re, majd adjuk hozzá a felhasználót.

img-description

Fontos - A Windows 365 magát az OS-t nem license-li le, tehát ugyanúgy kell a felhasználónak Windows 10/11 Enterprise license vagy M365 E3/E5 stb., mintha földi gépet használna…

Hálózati beállítások

On-Prem Active Directory-ba szeretném léptetni a virtuális gépemet, vagyis értelemszerűen ezt hálózatilag el is kell érnie, így szükségem van egy olyan Azure VNet-re, amin keresztül elérheti a domain controller-t, illetve a DNS feloldás is megfelelően működik.

Kezelés

A továbbiakban már a endpoint.microsoft.com felületen tudjuk kezelni majd a Cloud PC-t, illetve az ehhez tartozó Policy, Image, User és Network Connection -t.

img-description

Azure network connection

Az első lépés a hálózattal kapcsolatos beállítások megadása. Itt meg kell adnunk, hogy melyik előfizetésben található meg a VNet/Subnet, mivel ide kapcsolódik majd a Network Interface a Cloud PC-nek.
A kapcsolódás valahogy így fog kinézni:

img-descriptionForrás:https://docs.microsoft.com/en-us/windows-365/enterprise/architecture

Hozzuk is létre a szükséges “connection”-t:
img-description

Értelemszerűen kell, hogy kitöltsük. Válasszuk ki azt az előfizetést, ahol elhelyezkedik az a VNet, amihez csatlakoztatni szeretnénk a Coud PC-t, majd állítsuk be a többi értéket is.

img-description

A domain csatlakozással kapcsolatos információkat is a hálózati beállításoknál kell megadni. !Fontos, hogy a DNS feloldás megfelelően működjön, és megfelelő IP-t oldjon fel a beírt domain-ra. Ezen kívül természetesen egy felhasználóra is szükségünk van, akinek joga van beléptetni a gépet tartományba.

img-description

User settings

Amennyiben szeretnénk a felhasználónknak biztosítani helyi rendszergazdai jogot, illetve helyreállítási pontot, akkor a következő beállításokat kell megcsinálnunk.

img-description
img-description

Végül adjuk hozzá azt a csoportot, amelyben a felhasználó található, hogy érvényesüljenek rá a beállításaink.

img-description

Provisioning policies

Végül a legfontosabb rész, amivel összekapcsoljuk az előző konfigurációkat.

img-description

Adjunk neki egy tetszőleges nevet, illetve válasszuk ki az előzőleg létrehozott hálózati kapcsolatot.

img-description

Image tekintetében természetesen van lehetőség egyedi image használatára is, de mivel az én Hardening beállításaim mind GPO-ból jönnek, így teljesen megfelelő számomra a gyári friss image használata is.

img-description
img-description

Némi nyelvi és régió beállítási lehetőségünk is van.

img-description

Majd hozzárendelhetjük azon csoporthoz, ahol a felhasználók találhatóak. Csak azon felhasználók metszetének fog létrejönni gép, akik benne vannak a “provision” csoportban és van hozzárendelt license.

img-description

Státusz

Ha minden jól ment, valami hasonlót kell látunk az “All Cloud PCs” menüpont alatt.

img-description

Kapcsolódás

Webes és natív kliensek hada áll rendelkezésre:

  • Windows Desktop
  • Android
  • iOS
  • macOS
  • Web

Ebből kettőt be is mutatok, hogyan lehet csatlakozni.

Web

Kliens nélkül is elérhetjük a frissen szerzett gépünket a windows365.microsoft.com oldalon.

A bejelentkezés menete pár képben:

img-description
img-description
img-description

És már használhatjuk is Cloud PC-ket.

img-description

Vastag kliens

A Remote Desktop Client-et innen lehet letölteni: Link

Telepítés után már csak a bejelentkezés marad hátra.

img-description
img-description
img-description
img-description
img-description

This post is licensed under CC BY 4.0 by the author.